Енергоаудит підприємства — це комплексне обстеження, що провадиться з метою визначення структури та ефективності енергетичних витрат підприємства, пошуку його найбільш енерговитратних вузлів, визначення причини втрат та підготовки рекомендацій щодо їх усунення. Може розглядатися як окремий вид послуг, так і попередня стадія робіт з модернізації підприємства.
ЕНЕРГОАУДИТ ПІДПРИЄМСТВА
Вимоги до енергоаудиту:
- Насамперед, енергоаудит – це загальна спрямованість на визначення ефективності енерговитрат підприємства й пошук оптимальних шляхів до їхнього скорочення.
- Склад робіт умовно можна поділити на 4 етапи:
- 1 етап – обстеження підприємства і збір вихідних даних;
- 2 етап – обробка й аналіз вихідних даних;
- 3 етап – розробка енергозберігаючих заходів;
- 4 етап – техніко-економічне обґрунтування запропонованих заходів.
- Ряд вимог щодо обсягу зібраних і аналізованих даних і за методикою виконуваних у рамках енергоаудиту робіт.
Наданий Замовникові звіт у загальному випадку містить:
- короткий опис наявного енергетичного господарства підприємства;
- перелік і технічні характеристики енергоустаткування;
- вказівки про проведені (у процесі виконання енергоаудиту) іспити і застосовані методики;
- характеристику роботи існуючих систем виробництва і споживання енергії з наданням відповідних графіків, діаграм і таблиць, де відбиті режими споживання і виробництва енергії, результати розрахунків енергетичних і матеріальних балансів, приводяться питомі видаткові характеристики на одиницю продукції, що випускається;
- аналіз існуючого положення із вказівкою недоліків і визначенням енерговитратних вузлів;
- рекомендації з описом пропонованих заходів, які при необхідності ілюструються відповідними схемами;
- результати розрахунків (аналогічні розрахункам для існуючої системи) з урахуванням впровадження запропонованих заходів;
- порівняльні характеристики роботи енергетичних систем до й після впровадження заходів і результати техніко-економічних розрахунків;
- список посилальних документів і використовуваної літератури, при необхідності до звіту приєднуються прикладені документи.
Результатом робіт з енергоаудиту є інформаційний продукт, оформлений у вигляді технічного звіту.
Реальна цінність енергоаудиту
- Основним продуктом енергоаудиту, що обов’язково для всіх його різновидів, є інформація, яка дає повне уявлення про постачання і споживання енергії підприємством. У ній повинні бути ясно представлено, які величини енергетичних потоків (у тому числі і теплоносіїв, представлених у натуральних одиницях виміру), характерні для визначених моментів виробництва, так і загальні величини, споживані або розподілені за визначені періоди виробництва. Ця картина повинна бути достатньою мірою деталізована з уточненням кількості енергії, що розподіляється за підрозділами, вузлами виробництва, аж до окремих споживачів.
Ступінь деталізації може бути заздалегідь обговорена при складанні завдання до енергоаудиту. У випадку теплового або загального енергоаудиту окремо повинні бути представлені теплові потенціали (ентальпія або температура) і кількісні (потоків і загальні) величини середовищ (пара , вода, і т.д.), які потенційно становлять інтерес як вторинний теплоносій.
Така інформація коштовна сама по собі, оскільки служить вихідним матеріалом для планування й розробки всіх наступних змін, внесених у виробництво. У наших умовах ця інформація подвійно коштовна, оскільки через технічні й організаційні недоліки системи контролю й обліку на підприємстві його персоналу важко або неможливо самотужки одержати подібну інформації з такою ж ступеню вірогідності. - Другим продуктом енергоаудиту є інформаційний блок, який указує окремі й загальні недоліки систем енергопостачання й енергоспоживання, шляхи їхнього усунення й рекомендації щодо удосконалювання систем, а також ефективність впровадження рекомендованих заходів. Другий блок створюється на основі першого й цінність його визначається не стільки глибиною опрацювання пропонованих рішень, скільки правильністю їх вибору, правильним визначенням пріоритетності їх впровадження з урахуванням взаємного зв’язку пропонованих мір.